Antalya Drone Yasağı

Denize kıyısı varsa bir şehrin ve sen o şehirde büyümüş isen bilirsin, bilirsin hep orada özgürce sonu görülmeyen maviliği. Bilirsin özgür olmak ilk olarak özgürlüğü hissetmekle başlar.

           Şimdilerde senin benim elimden bazı şeyleri alıyorlar. Almaktan çok hevesimizi kırıyorlar. Kötülüklere karşı olduklarını söyleseler de. Etrafta dolanıp duran asıl kötülük imgelerini kenara itip damarları tıkamaya devam ediyorlar. Bunlardan bir tanesi de Antalya da Drone kullanımını yasaklamak.
           Bu yasak oldukça can sıkıcı bir durum olarak bana yansıdı. Çünkü toplumun bir bireyi olarak hiç bir ticari kaygım olmadan bir uğraşımın önüne taş koyulmuş olarak görüyorum.
Yayınlanan yazıya bakarsak eğer :
“Esasında kullanım şekli açısından çok özel bir eğitim gerektirmeyen bahse konu hava araçlarının, kullanıldığı yer ve kullanım amaçları bakımından kontrol ve denetim altında bulundurulması büyük önem taşımaktadır. ” Varyant Antalya
           Evet denetim ve kontrolü yapılması gerekiyor. Ama kalkıp yasaklayarak bu denetimi elinizde tutamazsınız. Bu aletler çeşitli ağırlık kamera sistemine göre zaten sınıflandırılıp kayıt altında tutuluyor. Özel bir eğitim gerekmiyor, Silah kullanan kişiler özel eğitimleri almışlar ki hem insan canına hemde yasa dışı canlı ölümlerini rahat rahat yapıyorlar.
Bu kadar karışık durumda tehlikedeyiz. Silah satışları ne alemde acaba ? Avcılık ne alemde acaba ?
”Günümüz itibariyle ilimiz genelinde de yaygın şekilde kullanıldığı gözlemlenen bu araçların, başta terör örgütleri olmak üzere iç ve dış mihraklar tarafından gerek sansasyonel etki oluşturabilecek saldırılarda ve gerekse özel hassasiyete sahip yer ve bölgelerin tespitinde kullanılabileceği değerlendirilmektedir. ”
Neden acaba ilimizde yaygın kullanılmakta ?
      Çünkü ilimiz doğal güzellikleri en fazla yerlerden bir tanesi. Terör örgütleri kullanıyor olabilir mi ? evet olabilir. Görürsen uçuran gidersin yanına sorarsın ehliyetini vs Bana gelip terörle mücadele sordu zor bir şey değil. Yasa askeri bölge, hava alanı, devlet kurumları tarafında uçuruyor ise vur zaten indir drone u buna kimsenin itirazı yok!! Özel hassasiyet bölgeleri nereler acaba ? Dış mihraklar dedikleriniz kimler acaba merak ettim doğrusu. Dünya genelinde o kadar çok uydu var ki bilmelisiniz ki sizi zaten istediği gibi görüntülüyor. Bunu hatta ücretsiz olarak tüm dünyaya servis edenleri var. Çok gizli isime sahip değil ismi Google Earth , Google street View . Ama şundan korkulmuş olunabilir tabi, Dağları oyup mermer ocağına izin verdiğiniz yerleri, çayları kurutup içine taşlar döşemenizi tespit edip yayınlıyorsak affedersiniz. Oysa biz kendimizin sahip olduğu bu yerleri bizim seçtiğimiz kişilerce birilerine rant uğruna verilmesini ortaya çıkartmamalıyız. Affedin bizi.

Toroslar
”Bu amaçla ve bundan böyle ilimiz genelinde faaliyet gösteren tüm kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarınca her ne amaçla olursa olsun yapılacak İHA / Drone kullanımları öncesinde, Emniyet Müdürlüğü’nün uygun görüşü, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü / Antalya Temsilciliği’nin bilgisi ve Valilik Makamı’nın izni alınacak, izin alınmadan yapıldığı tespit edilen drone kullanımlarında mahalli kollukça dronelar düşürülecek ve kullananlar hakkında da mevcut mevzuatta tanımlanan cezai yaptırımlar eksiksiz şekilde uygulanacaktır.”
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ( https://iha.shgm.gov.tr )o kadar güzel bir site hazırlamış ki zaten burada tüm kayıtlar tutulmakta. İzin alınması gerektiğinde izini bile beş gün öncesinden almak için bildirimde bulunabiliyorsunuz. Böyle bir sistem varken bunu yok sayıp katı şekilde yasaklamak. Yasaklayıp kotülere bürünmek bilmiyorum siz söyleyin nedir bu ?
Gökçe Coşkun

Salda Gölü
Facebook
Google+
Twitter
WhatsApp

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir