Fujifilm 80mm Macro Deneyimim

Evde, dışarıda her yerde makro tabir ettiğimiz 1:2 ve 1:1 boyutunda fotoğraflar çekebilirsiniz. Küçük canlılardan, eşyalara kadar her şey makro fotoğrafa dönüşebilir.


Bu küçük dünyayı açığa çıkarmak için makro lensleri kullanıyoruz. Bu lensler keskinkin, detaylı ve yakın görüntüler almamızı sağlayan lenslerdir. 30mm’den 180mm’ye kadar farklı odak uzaklıklarına sahip modelleri bulunmaktadır. Fujifilm’in XF 80mm f/2.8 R LM OIS WR lenside bu çerçevede piyasaya çıkmıştır. Bu lensin teknik özelliklerini XF 80 mm Özellikler buradan ulaşabilirsiniz. Ben burada teknik özelliklerinde dikkat çeken noktalara ve kendi deneyimlerimi aktaracağım.


Eğer bir lensi araştırıyorsam ilk olarak teknik özelliklerinde içerdiği lens elementlerine bakarım. Lens 1 aspherical, 3 ED ve 1 Super ED element içermekte. Bu elementler keskinlik ve mor saçaklanma konusunda başarılı olacağını gösteriyor. Lens 80mm’lik odak uzaklığına sahip ve en yakın 25 cm den odaklama yapabiliyor. Bu mesafeden objeyi tam olarak sensörün tamamına sığdırıyor. Bu durum 1:1 makro lenslerin özelliğidir. Burada 80mm odak uzaklığı canlı çekimlerlede biraz az olacağından şüphe ettim. Fakat APS-C gövdemizde bu mesafe çok sorun yaratmıyor. Bu mesafe ayrıca portre çekimlerede olanak veriyor. Lensin ağırlı 750 gram. Biraz ağır yapıya sahip. Bu durumun nedeni büyük ihtimal içerisinde yer alan OIS yani titreşim engelleme sistemi. Bu sistem 5 stopa kadar gerçekten yardımcı oluyor. Bundan dolayı ağırlığı belki göz ardı edebiliriz. Netleme mekanizması ise çok iyi ancak biraz gürültülü. Hız ve kararlılık konusunda AF çok başarılı uçan kelebeği bile netleyebildim. Mor saçaklanma f2.8 de neredeyse hiç yok. Uzun zamandır kullandığım Tamron 90mm f2.8 lens düşük diyaframlarda çok belirgin mor saçaklanma yapmakta.


Fujifilm’in teleconverter’ları ile uyumlu olarak çalışabiliyor. 1.4 TC ile deneme şansım oldu ve aynı 100-400 deki başarılı sonucu aldım. Netleme hızı ve keskinlikte çok az kayıp yaşıyorsunuz.

Çektiğim fotoğrafları aşağıda inceleyebilirsiniz.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir