Fujifilm X-T4 Arazi Deneyimi

Fujifilm Antalya ekibi ile kuş fotoğrafı arazisine çıkıp yeni X-T4’ü deneyimledik.


Fujifilm X-T4 gerçekten spor ve yaban hayatı fotoğrafçılığına uygun olarak geliştirilmiş bir gövde.
– Yeni gelen NP-W235 batarya sayesinde X-T3 de bulunan NP-W126S‘e göre 1.5 kat iyileşme var. Benim çekim tarzımda ise 2 kata kadar dayandı. Ancak bu durum uzun kullanım da daha iyi belli olur.

-Video ve Fotoğraf modları arasında geçiş çok hızlı ve ayarları kendilerine özgü. Elinizde sanki hem video hemde fotoğraf makinesi taşıyor gibisiniz. X-T3 de ikisi arasında geçişler çok zordu. Özellikle bir kuşun fotoğrafını çekip sonrasında videosunu çekmek için hızlı hareket etmek gerekir.

-AF performansı ilk deneyimlerimde karanlık alanlarda odaklaması çok başarılı. Burada iyileşme olduğunu anında anlıyorsunuz. Bunun dışında ince dal gibi nesnelerde X-T3 de karşılaştığım kararsızlık gitmiş. Bu konuda da uzun kullanım testim daha açıklayıcı ve doğru olacaktır.

-Ve tabi ki IBIS. Gövde içinde gelen titreşim engellemenin lens üzerinde bulunandan pek farkı olmayacağını düşünüyordum. Teknik verilerden bağımsız olarak ilk izlenimlerimde hissedilebilir fark olduğunu gördüm. Video çekimleri dahil elde çekim yapan birisi olarak IBIS sayesinde daha stabil görüntüler elde ettim. Gövde içindeki titreşim engelleme sistemi ile lens içerisindeki sistem birlikte çalışarak daha iyi sonuçlar elde etmesini sağlıyor. Bunun nedeni ağırlık merkezinden kaynaklanabileceğini düşünüyorum. Ancak video konusunda güncelleme gelmesi gerekiyor. IBIS açık çekimlerde pan yaparken atlama meydana geliyor. Fujifilm yetkilileri ile görüştüğümde bunun yeni güncelleme ile giderileceğini söylediler. ( 1-2 ay içerisinde)


Genel olarak ilk izlenimlerim bunlardı. Uzun kullanım ile ilgili yeni video çekimi yapacağız. Şu an artık X-T4’e geçiş yaptım ve arazide onu kullanıyorum.

Görüşmek üzere. Sorularınız olursa İnstagram ( matvor ) veya alta yorum olarak yazarsanız dönüş yaparım.

Gökçe Coşkun
Mayıs 2020

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir