Karabataklar neden kurumaya ihtiyaç duyarlar?

Karabataklar neden kurumaya ihtiyaç duyarlar? Tüyleri neden suyu emer? Su geçirmezlik bir çok su kuşunda mevcut. (Ördek, kaz vs) ama suyla bu kadar içli dışlı olan karabataklarda bu durum yok. 

Karabatak

Kuşların su geçirmezliği kontur tüylerinin yapısında gizli. Tüy yapısında üst ve alt barbul ve barb (diken tüy yapıları) birbirlerinin üzerini tam örtmesinin yanında tam olarak sıkışık yapıda değildir. Çok küçük hava boşlukları bulunur. Su keratin gibi katı yapılara tutunabilirken hava boşluklarına tutunamaz. Bu da suyun yuvarlanmasına ve akıp gitmesine neden olur. Buna uropigal bez salgısıda katkı sağlar. Böylece su iticiliği sağlanır.

Peki karabatak da işler nasıl?

Karabatak tüyleri fazla su emici özelliğindedir. Bunu sağlayan tüylerinin daha sıkı ve hava boşluklarının bulunmamasıdır. Hava olmayan ve su emen tüyler ağırlık sağlayarak dalabilir, su altında balık kovalayabilir. İster su geçirmez, ister suyu emen tüyler olsun hepsi bakıma ihtiyaç duyar. Sürekli olarak uniform yapıları korunmalı. Bunun için kuşları sık sık tüylerini düzeltirken görürsünüz. Tüylerin gösterişe etkilerini de sonra anlatırız 🙂

Kaynak;

-Gremillet et al. 2015 (https://doi.org/10.1111/j.0908-8857.2005.03331.x…)

-Cornell lab ornitology

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir