Kuşlarda Eş Seçimi

Kuşlarda üreme davranışının ne kadar zahmetli olduğunu biliyoruz. Bu zahmetin içerisinde; kur, eş seçimi, çiftleşme, yuva yapma, kuluçka, yuvayı koruma, yavru(ları) yetiştirme ve koruma davranışlarını söyleyebiliriz.


Bunlar içerisinden kur ve eş seçimi konusunda kuşlar diğer canlılardan çeşitlilik göstermektedir. Özellikle çoğu kuş türünde eş seçiminde erkek birey dişiye kur yapar ve erkek bireyler arasından seçim yapar. Erkek birey bunun için dişiye gösteriş yapması yani daha havalı görünmesi gerekir. Erkek bireyler dikkat çekmek için tüylerini elverdiğince onları kullanırlar. Tüylerini sürekli temizler düzenler ve kabartırlar. Tüylerinin bakımının dışında erkek kuşların dış görünüşlerini dişilerden farklılaştıran tüy renk ve kontrast farklılıklarıda vardır. Genelde daha canlı veya daha çeşitli renklere sahip olan erkek bireyler bu şekilde dişilerin ilgisini çekerler. Bazı türler ( Özellikle cennet kuşları ) için dış görünüşün bu denli çeşitli olması etkileyici olmaz ve bunu çeşitli dans benzeri kur davranışları ile sürdürürler. Sadece göze hitap etmek yeterli midir? Hayır. Bunun yanında dişiler şarkı dinlemeyi özellikle birinci ağızdan dinlemeyi severler. Erkek kuşlar dişileri çağırırken ve onların geldiğini fark ettiklerinde farklı ötüşler sergilerler. Bu sayede dişiyi etkileyerek hormonal aktivitesini tam anlamıyla uyarmaya çalışırlar. Kimi kuş türlerinde ise kalbe giden yol mideden geçer. Ama bu sefer dişi bireyler in midesinden geçiyor. Erkek bireyler dişileri etkilemek için kur esnasında dişiye besin getirirler ve bu şekilde etkilemeye çalışırlar. Ah bu erkeklerin çektikleri dediğinizi duyar gibiyim. Ama doğa affetmez neslini devam ettirmek için tüm bunlar gerekli.


Bu tür dış görünüş farklılığını (Seksüel dimorfizim) sinek kuşları, cennet kuşları orman tavukları ve mankinlerde uç örnekleri görülür. Bu türlerde erkeklerin yuva oluşturma, kuluçka veya civcivlerin bakımı konusunda dişi için herhangi bir yardım sağlamadığı göz önüne alındığında, bu kuşlarda seksüel dimorfizimin uç örneklerinin görülmesi evrimsel bir anlam ifade eder. Erkek bireyler tüm enerjilerini sadece kur yapma ve diğer rakiplerinin önüne geçmek için kullanır.


Kaynak ; Handbook of Bird Biology, Cornell Lab of Ornitology

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir