Lunar Eclipse | Kanlı Ay

            İnsanlar ilk olarak gökyüzüne baktığında ilk dikkatlerini çeken ay olmuştur. Yukarıda, ulaşılmaz, diğer tüm parlak şeylerden daha büyük, değişik şekillere giriyor ve insanlar için uyarı anlamı taşıyan kırmızı renge bürünebiliyor. Bunların hepsi ay ile ilgili efsanelerin oluşmasına neden olmuş.

Ay tutulması !
Kanlı ay durumu Ay ile Güneş in arasına Dünya nın girmesi ile meydana gelmekte. Bu durum belirli aralıklarla olsa da bu yıl 27 Temmuz 2018 de gerçekleşen diğerlerinden biraz daha uzun süren tutulmaydı. Ay ile birlikte seyir eden Mars’ı da unutmamak gerek.
Gökyüzü gözlemi ilk çağlardan bu zamana kadar yapılmakta. Gözlem yapmak için aklınıza hemen devasa teleskopların olması gerektiği gelmesin. Gözleriniz gözlem için yeterli. Sadece Ay değil diğer bir çok gezegeni gözlerinizle görebilirsiniz. (Stellariumadlı uygulamayı telefonunuza yüklemeniz dahilinde yıldızları ve gezegenleri çok rahat bir şekilde bulabilirsiniz.)

Geceleri evde yatan dürbünleri gökyüzüne çevirin !
Teleskoptan önce dürbün ile gökyüzünü izlemek inanılmaz keyifli bir duygu. Bir kuşun fotoğrafını çekmek ve dürbün ile izlemek arasında çok fazla fark meydana gelmiyor fakat gökyüzünün fotoğrafını çekmek ile dürbün veya teleskopla bakmak on kat daha keyifli bir duygu.
Ve Kanlı Ay;

Bu sene saat 20:00 civarında başlayan tutulma 00:00 a kadar sürdü. Ay gerçekten kırmızı renge bürünerek ilk çağlarda insanların ayı düşmanların yemeye çalıştığını düşündüğü durum ortaya çıktı. Şanslıyız ki ülkemizden çok rahat izleme şansımız oldu. Bende hem izleyip hemde fotoğrafladım.
Elimdeki APS-C Sony A77 II nin sınırlarını zorlayarak 70-400 G II lensim ile kareler aldım. Ay fotoğrafı böyle zamanlarda çekmek oldukça güç. Ay üzerinde şiddetli ışıktan kaynaklı bir çok farklı bölge oluşuyor. Buraların herhangi birini pozlama yapmanız diğer kısımların karanlık veya daha parlak çıkmasına neden olmakta. Hele ki ISO başarısı düşük bir makine kullanıyorsanız vay halinize.
Farklı pozlama yerlerinin etkisini ortadan kaldırmak için ben makine içerisinde sunulan HDR seçeneğini kullandım. (Açıkçası bugüne kadar hiç kullanmamıştım.) Bu özelliği +2 – +6 değerleri arasında çeşitli ayarlarda çekim yaptım ve bana oldukça güzel fotoğraflar verdi.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir