Boncuk Anemon | Beadlet Anemone | Actinia mediterranea

Açıklama:

Actinia mediterranea, vantuz olarak kullanılan silindirik ayağı ile kayalara sabitlenmiş tek bir anemondur. Sualtında, bu anemon altı eşmerkezli sıra halinde düzenlenmiş çok sayıda kısa ve geri çekilebilir dokunaç gösterir. Yumuşak gövde pürüzsüz ve parlak kırmızıdır ve ayak tabanında ince mavi bir kenarlık vardır. Bu karakteristik mavi sınır, Actinia equina ile fark yaratmak için ayırt edici bir noktadır, ancak Actinia mediterranea yakın akrabasından biraz daha büyük olduğundan (5 ila 7 cm) boyut da yardımcı olabilir.

Biyoloji

Actinia mediterranea, bentik bir yaşam tarzına öncülük eder ve geceleri iğneli dokunaçlarını göstererek avlarını yakalayan aktif bir etçildir. Diyeti, zooplankton, küçük balıklar, küçük kabuklular ve suda sürüklenen organik artıklardan oluşur. [1] Dokunaçlarının ürtiker gücü göreceli olarak düşük olsa ve ellerimiz seviyesinde hissedilmese bile, bir Aktina türünü manipüle ettikten sonra ellerin yıkanması şiddetle tavsiye edilir çünkü bazı ürtiker hücreleri ellerde kalabilir ve bunlar Göz kapakları veya dudaklar gibi hassas bir vücut parçası bu artık hücrelerle temas ederse alerjik reaksiyon veya yanma riski.

Tehlikeli mi?Hayır
Gözlem Yeri:

Beldibi / Antalya

Referanslar:

“Actinia equina / schmidti (Linnaeus, 1758) / Monteiro, Sole-Cava & Thorpe, 1997”. DORIS – FFESSM – Biologie et plongée – Faune et flore sous-marines et dulcicoles

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp