Mobilite

 

 

Sarah Tew/CNET
Sarah Tew/CNET

Paylaşmak, sizin dışınızda bir kişiye bir konuyu aktarmak. Bu kelime son on yılda hayatımızın her yerine girmiş durumda. Özellikle sosyal paylaşım platformlarının artmasının katkısı çok.

Peki ne oldu da bu kadar paylaşımdan uzaklığımızla yakındığımız bizler birer paylaşım çılgınına döndük. Çekinenler sosyal psikopatlara döndü adeta. Bunun psikolojik bir çok nedeni olabilir. Ünlü olmak ( buna popi olmakta diyoruz) , para kazanmak, hava atmak/kıskandırmak vb. Birde bunların oluşmasını sağlayan teknolojiler var. Mobilite! Taşınalabilirlik!

Kameralar ve internet cebimize girdikçe insanlar daha çok anı biriktirmeye ve bu anıları kolay şekilde internette paylaşmaya başladı. Her şey hız kazandı. Filmleri tab etmeden , büyük dslr ları taşıyıp bilgisyara bağlamaktan eliniz kadar olan mobil bilgisayarlarla çekip anında işleyip paylaşımda bulunuyorsunuz. Her şey hız ve kolaylık kazanmış oldu. Ama paylaşımın artması paylaşılacak insanında artması anlamına gelmeli.

İlk başlarda tüketim odaklı olan bu mobil cihazların sayılarının artması, fiyatlarının ulaşılabilirliği ve mobil internetin ucuzlayıp yaygınlaşması da tüketen kişilerin sayısının artmasına da neden oldu. Evet paylaşımın ve bu paylaşıma ortak olanların psikolojileri farklılık gösterebilir. Nedenleri sorgulanabilir ancak bu duruma aracı olanın mobilite olduğu unutulmamalıdır.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir