Sony RX0 II Nasıl ?

Sony Ultra Kompakt yüksek kaliteye sahip Sony RX0 II yi duyurdu. Bakalım bu kamera nasılmış ?

Mobilite giderek önem taşıyor. İnsanlar artık ağır taşınması güç fotoğraf makinelerini yanlarında götürmek istemiyorlar. Bende bir turistin elinde kocaman DSLR makine görünce durup düşünüyorum; ‘’ Bu kadar büyük makineyi taşımaktan üşenmiyor mu? , O makine ile ne çekiyor?, o da gaza gelip mi aldı acaba ? ‘’.

Gündelik yaşamda büyük makineler silinip gidecek. Fotoğraf çekmek için ne kadar çok cep telefonlarını kullansak da her konuda yeterli gelmiyorlar. Sony kompaktlığı bizlere getirirken yanında kaliteli bir görüntü kaliteside sunuyor. Sensör boyutu ve lens keskinliği sayesinde küçük bir kameradan büyük bir kamera kalitesini alabiliyoruz. 

Yapısı itibari ile bir aksiyon kamerayı andırsada bence başlı başına bir fotoğraf makinesi. 1’’ Exmor RS CMOS 3:2 lik bir sensör boyutu, istediğiniz gibi dönebilen ekran onu diğer tüm cihazlardan ayırıyor. Bu sensör boyutuna sahip RX100 ailesindende boyutu ile ayrılıyor. 10 metre su altına, 2 metre yüksekten düşmeye dayanıklı yapısı en ilgi çeken özelliklerinden. Kendim RX100 II ve sualtı kılıfı ile fotoğraflar çektiğimi düşününce böyle kompakt bir kamera ile çekimler yapmaya özenmemek elde değil. 

Video Kabiliyeti

4K video kabiliyeti dışında 1000 fps ye varan video çekmenize olanak sağlıyor. Ön yüze dönen ekran özellikle kendinizi çekmenize oldukça olanacak sağlamakta. 

Lens

Geniş açı Zeiss Tessar 24mm f4 bir lense sahip. Lensin kalitesini tartışmaya pek gerek yok diye düşünüyorum. Fakat f4 değeri biraz can sıkıcı olmuş. Sabit bir lens olduğu için optik zoom bulunmamakta. Ancak 15 mp lik bir görüntü sunduğundan buradan digital bir zoom yapabilirsiniz.

Ekran

Ekranın öne dönmesi ve arkadaki hareketleri oldukça kullanışlı. Şu an en üst segmenteki aynasız gövdelerdeki ekran bile bu hareketleri yapamıyor. Bu hareketler Sony SLT sisteminde oldukça kullandığı bir mekanizma idi. Umarım aynasız sisteminde de yaygın olarak kullanır.

Kamera özellikler ;

Bu boydaki bir ürün için oldukça fazla kamera özelliklerine sahip. Peki bu özellikler neler ; 

25 odak alanı

Göz odaklama

1/4 – 1/32000 Elektronik shutter

Sabit odaklama

Bağlantı ;

Bluetooth ve Wi Fi özelliklerini bulundurmakta.

Birçok kişi için önemli olan mikrofon girişide üründe mevcut.

Sürekli çekimde 60 dakikalık bir çekim süresi sunduğunu iddia eden RX0 II oldukça iddialı bir kamera. Rakibi konumunda bir kamera şu an bulunmasada kompakt yaklaşımla DJI Osmo Pocket ile hafif bir sürtüşme yapabilirler. 

RX0 II de mevcut fiziksel bir görüntü sabitleme bulunmamakta. Bu işi kendi yazılımı üzerinden elektronik olarak sonradan yapabiliyorsunuz. Bu ürün ile kompakt gimball sunulsaydı eğer çok büyük bir çığır açabilirdi. Bakalım yapmıcakları anlamına gelmiyor.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir