Türkiye ! Drone Varmış !

Drone u bakkaldan alıp bir köşeye kurulup uçurup drone la balık tutmak lazım. Uçuyorsa her şeyi yapar bu alet.

Bir yeni alet çıktı mı hemen Bizim insanımız bu aleti nasıl kullanırdan çok ne ilginç amaçlarda kullanır sorusu geliyor akla. Bununla ilgili bir çok video dolaşmış olsa da beni en çok Drone ile mangal yellemek etkiledi açıkçası. Mangal, drone ikilisini aynı ortamda buluştursamda bu aklıma hiç gelmemişti. tekrar buluşurlarsa eğer mutlaka bunu deneyeceğim. (Video :  https://youtu.be/cBTXd5vLpHU )

Drone ülke sınırlarına bir çok formda girmiş olsada herhalde kitlelerin en dikkatini DJI firmasının ürettiği dornelar çekti. Eh adamlarda dikkati hak ediyor. Bazen ben birisine anlatırken kendimi firmanın satış elemanı olarak hissetmiyor değilim.

Ben direk olarak bu dünyanın içine DJI Phantom 3 Standard ile girişimi yaptım. Oysa ilk seferlerde hep zor olanı seçip beynimden saç çıkartıp onları dökmekle uğraşırdım ama bu sefer biraz orta kısımdan bu ışıklandırılmış mağaraya giriş yaptım.

Kullanımı oldukça Kolay !

Yok daha neler adam havada uçuyor, oraya buraya kaça kaça gidiyor nasıl kolay. Kolay arkadaş adamda gps var senden bende iyi duruyor podyumda. (Araya bir dayımdan gelen tespiti de eklemesem olmaz :  ”o kadar atari oynadın tabi kullanıcan. ” ) Tabi işler ileri modellere gittikçe bu kullanım daha da kolaylaşıyor. Fakat bu alet (DJI) sadece uçurup ordan buraya şöyle manevra yaparım, ışıkları ile göz doldurur, arı gibi sesi ile ayıları kendime çekerim diyenler için biraz fazla. Neden mi çünkü üzerinde kamerası var!. ( Burayı vurguladım çünkü her gören hangi kamerayı taktın gopro mu var onda demeden edemiyor. yok kardeşim kendinin kamerası var. Bil ki bir daha sorma ) Kamera olunca insan biraz egzanterik atletik şeyler çekesi geliyor. İşte bu noktada artık olay biraz zorlaşıyor. Çünkü hem aleti yönetmek hemde kameranın hareketlerini iyi kontrol etmeniz lazım .

Kamera kullanımında.

  • Kamerayı yumuşak hareketler yaptır. Bunun için gimbal ayarlarını youtube da ilgli videolardan bulabilirsiniz.
  • Aleti yumuşak döndür. Geçişler hızlı hızlı olmasın. Biliyorum döndür babam döndür sıkılıyor insan ama yapacak bir şeyde yok.
  • Her sinematik hareket her ortamda olmaz. Onun için denizde, ormanda , yolda en iyi hangisi gidiyorsa o tür çekimlere göz gezdirmek veya en az bir kere denemek yararına olur.
  • Çoğu zaman otomatik mod iş görürken bazı zamanlar görüntünün dalgalanmasına neden oluyor. Buda kendisi enstantane çok arttırıyor ve sizin görüntünün dalgalanmasına neden olmakta. Bunun için hafif iso arttırarak enstantane düşürebilirsiniz.
  • Çoğu zaman vivid renk modu iyi işler görür.

25-30 dk da neymiş ?

Aleti görüp soru yağmuruna tutanlar sorduklarından bir tanesi de

-Kaç saat uçuyor bu alet?

-25dk uçuyor

-Hadi ya, çok azmış.

Ben sözde firma çalışanı gibi davranıp ballandıra ballandıra aleti anlattıktan sonra bu soruyu sorup açığını bulmuş karşı taraf hemen yerlere seriyor beni. Eee ne olacak bende o kadar kaptırmıyım di mi ? Babamın firması mı ? Her neyse bende bu süreyi ilk duyduğumda az olduğunu düşünmüş, aletle birlikte bir batarya almayı bile düşünüyordum. Şuan ise bu düşüncem daha da azaldı. Kimi zaman ihtiyaç gibi gözükse de 25 dk düzgün kullanıldıktan sonra oldukça yetiyor. Ama gün içinde çok yer değiştiriyor her bir yerden uzun görüntüler almak istiyorsanız alacaksınız paşalar gibi. Ama benim gibi tek bir noktayı çekmeyi kafaya koyup orada görüntü alıyorsanız pek de ihtiyacınız olmuyor hatta havada boş boş döndürmeye çokça vaktiniz bile kalabiliyor.

 

Bunu vururlar!

Adam silahı alır vurur bunu. İlk duyunca komik gelse de bunu yapabilecek potansiyelimiz var yok değil. Adam önüne gelene silah sıkıyor ne de olsa. O kadar fazla dağ tepe göl deniz gidiyoruz. Bizi hep ağaçlar, sular hayvanlar ve de silah sesleri karşılıyor. Silah sesi duymaz isek eksiklik hisseder olduk . Manavgat/Antalya civarında kaza kurşununa bile denk geliyorduk az kalsın. Onun için aa bu uçan da neymiş dur şimdi ben onun aklını alırım diyen de olacaktır mutlaka.

Korkarlar!

Herkes tabi ki vurma taraftarı olmuyor.  Özellikle köy yerlerine yakın, şehirin biraz olsun bittiği yerlerde insanlara bir korku sarıyor. Bu da neymiş böyle? Terörist mi arıyorlar? Yol mu geçecek yoksa buradan ona mı bakıyorlar? Bu allahın cezası şey de ne böyle ? UFO mu ? Girin içeri hemen !!

Olmaz demeyin oluyor.

Belge gerek  
Bu aletleri uçurmak için aldığınız IHA(insansız hava aracı) nı sisteme kaydettirmeniz gerekiyor. Bunun için ilk olarak bilgilerinizi giriyor ve size bir lisans veriyorlar. Bunun üzerinde siz kullanacağınız drone u sisteme görüntüleri vs her şeyi ile kayıt ettiriyorsunuz. Ticari bir amaç gütmeyecek ve de küçük boyutlu bir drone’na (Phantom serisi gibi) sahipseniz işiniz biraz daha kolay. Sadece bekletiyorlar sizi o kadar.

Nereden kayıt vs işlemleri yapılır derseniz işte o buradan : https://iha.shgm.gov.tr/​

Eh yapmasanız iyi olur.

Tabi ki bu aleti alıp istediğim yerde dilediğim gibi uçururum derseniz olmaz. oldurtmazlar zaten. hoş olmaz.

Bu kapsamda önlem için belirli yasal çizgiler bulunmakta.

Bu yasal çerçeve için tıklayın yazıya :


İNSANSIZ HAVA ARACI SİSTEMLERİ TALİMATI (SHT-İHA)

Bunu baştan sona okumakta fayda var. Burada sahip olduğunuz aletiniz ile nerelerde uçuşu rahatlıkla yapabileceğiniz ne gibi sorumluluklarınız olduğu yazılı.

Tabi buradaki çerçeve pek keskin değil. Bundan dolayı siz buraya uyup şehir dışında hiç insan olmayan yerde bile uçurssanız şurada bir köy var burası yerleşim yeri deyip sizin başınızı ağrıtabilirler. Çünkü geliyorlar ! gelip yanınıza telsizli araba ile terörle mücadele ekipleri

-hayırıdır siz ?

-biz hayırlara vesile ne olsun drone muron

-var mı izin

-insanlar buralara yerleşmemiş izine mi gerek var

-bak taa karşıdaki dağ var ya heh orada köy var burada yerleşim.

-doğru dedin koyunlara ayıp olmasın

bir laf kalabalığı aranızda geçebilir. Onun için bir savaşa gider gibi kurgunuzu iyi yapmanız lazım. Sonuçta amerikada sokağın ortasında uçurmuyorsunuz, amcanın keçi otlattığı, dayının elinde silahla yavru kuşun annesine kurşun sıktığı dağda uçuruyorsun.

Bununla her şey yapılır !

Bunu doğuda bomba atmada kullanıyorlar. Öyle küçük müçük deme sen. Diyip sinirinizin noktasal uyarımına neden olanlar var. Tamam da bu şekilde kullanıyorlar diye bizde kullanmayalım mı yani , ne bu korkutma ? Adamlar arabada kullanıyor. Arabada mı yasaklansın. hayır onu bunu geç yine silaha dem vurucam. Adamların başlığında silah geçiyor. Her yerde her kesde silah dolu. Kalkıp drona mı kaldı. Üçüncü beşinci bilmem kaçıncı sayfalarda ne yazılar çıkıyor? Drone ile karının başını kesti, Drone ile istismar yaptı, Ben pek göremiyorum bunları onun yerine gördüklerimiz neler acaba ?

Tamam kızdım sakinleşelim bence. Sevgi ve saygılar ile uzun konuyu bitirelim.

Gökçe Coşkun

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.