Yanan ormanda ilk hayıtlar filizlendi

DHA: https://www.dha.com.tr/yurt/yanan-ormanda-ilk-hayitlar-filizlendi/haber-1843711
CNN: https://www.cnnturk.com/video/turkiye/antalya-manavgatta-yanan-ormanda-hayit-filizlendi
Gün Haber: http://www.gunhaber.com.tr/haber/Manavgat-ta-umutlari-yeserten-goruntu/487043
Son Dakika Haber: https://www.sondakika.com/haber/haber-doga-inadina-ben-varim-dedi-50-bin-hektardan-14342218/
Haberler: https://www.haberler.com/yanan-ormanda-ilk-hayitlar-filizlendi-14341880-haberi/
T24: https://t24.com.tr/foto-haber/sulama-kanalinda-sorf-yapti,12810

Antalya’nın Manavgat ilçesinde 10 gün süren 50 bin hektardan fazla alanın zarar gördüğü orman yangını sonyanan alanlarda ilk filizlenen bitkiler Akdeniz’e özgü maki türü, mavi-mor renklerde çiçek açan ‘hayıt’ isimli bitkiler oldu.

Türkiye’de en büyük orman yangın olarak kayıtlara geçen Manavgat yangını, toplamda 75 bin hektarda etkili oldu. Yerleşim yerleri ve tarım alanları haricinde 50 bin hektarı aşkın orman yok oldu. Bir taraftan yangından etkilenen yerleşim yerleri, diğer taraftan da bölgenin yeniden ağaçlandırılması için çalışmalar yürütülürken, ormanın doğal olarak kendini yenilemesiyle ilgili, bölgeden ilk sevindirici haber de geldi.

Kuş ve doğa gözlemcisi Gökçe Coşkun, Manavgat’ta yanan ormanlarda incelemelerde bulundu. Coşkun, Beydiğin bölgesinde yanan alanlarda yeni filizlenmiş ‘hayıt’ isimli bitkileri görüntüledi. Ormanla birlikte bölgede makiliklerin de yandığını belirten Coşkun, “Maki bitkisi olan hayıt onlardan biri. Köklerinden yeniden yükselmeye başlamış. Mavi ve mor renklerde, aralıklarla beyaz da bulunan çiçekler açar ve oldukça güzel kokarlar. Yangın söndürüldükten sonraki bir haftalık süreçte yanan alanlarda ilk filizlenen hayıt çiçekleri oldu diyebiliriz” diye konuştu.