Kediler Nasıl Beslenmeli ?

Kedi beslemede bir çok hata yapabilmekteyiz. Her ırka ait kedinin aynı olmayacağını bildiğimiz gibi her kedinin de aynı olmayacağını bilmeliyiz.

Kedi beslenmesinde mümkün olduğunda kuru mama dışarısına çıkılmamalıdır. Besleyici değerlerin dengeli olarak sunulduğu kuru mamalar kediler için doğru seçim olacaktır. ( Evinizde günlük özel kedi diyetleri ile mama yapmayı da tercih edebilirsiniz.)

Beslenmede Yaş – Sterilizasyon(Kısırlaştırma) çok önemlidir.

0 – 2 aylık : Annesi veya süt anne var ise emerek beslenmesi gerekir. Böyle bir imkan yoksa anne sütüne eşdeğer yavru kedi süt tozları ile 1 aylığa kadar beslenip. 1 aylıktan sonra yavru kuru mama ile devam edilmesi gerekir.

2 aylık – 1 Yaş : Yavru kedi mamaları tercih edilmelidir. Besleyici değerleri bakımından harcanan mineral, vitamin ve aminoasitleri gerektiği kadar sağlaması amacı ile kitten-yavru mamaları verilir.

1 Yaş sonrası : Adult mamasına geçilir. Eğer kısırlaştırma operasyonu gerçekleşti ise Kısırlar için uygun enerji değeri düşük ve böbreklerini yormayacak pH değeri dengeli kısır kedi mamaları tercih edilmelidir.

Gökçe Coşkun

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir