Kır Kırlangıçları Eş Seçimi

Kır kırlangıçları (Barn swallows – Hirundo rustica) doğada en yaygın bulunan ötücü kuşlardır. Binalara yuva yaptıkları için şehir yaşamına olan adaptasyonları yüksektir. Bu durum kır kırlangıçları hakkında araştırma ve gözlem süreçlerini kolaylaştırmaktadır.

Kır Kırlangıcı |Antalya | Gökçe Coşkun


Anders Moller (1988) Avrupa da kır kırlangıçları üzerine gözlem ve araştırmalar gerçekleştirmiştir. Bu gözlemleri sayesinde çeşitli bilgiler ortaya koymuştur. Moller; kır kırlangıçlarının eş seçiminde kuyruk uzunluğunun önemli parametre olduğunu ve dişilerin daha uzun kuyruklu erkeklerle çiftleşmeyi tercih ettiğini ortaya koymuştur. Kır kırlangıçları havadaki böcekleri avlayarak beslenirler. Bu nedenle hızlı ve yüksek manevra kabiliyetine sahip olmaları gerekir. Ancak kuyruk uzunluğu, optimum aerodinamik uzunluktan fazla olduğu zaman bu kabiliyetlerinden yoksun kalırlar. Dişi bireylerin uzun kuyruklu erkekleri seçmeleri bu tür negatif özelliklerin taşınmasına neden olur.

Kır Kırlangıçları arasındaki fenotip çeşitliliği.


Kır kırlangıçları bölgelere göre farklı tüy ve kuyruk uzunluğu gibi seçim baskıları ile karşı karşıyadır. Örneğin Kuzey Amerika’daki erkeklerin kuyruk uzunluğu Avrupa’daki akrabalarına göre daha kısadır. Kır kırlangıçları arasında Avrupa’dakilerin göğüs tüyleri kar beyazı iken, Kuzey Amerika’dakilerin tüylerinde kızıllık hakimdir. Safran ve arkadaşlarının yaptıkları çalışmada (2005) Kuzey Amerika’daki kır kırlangıçlarının eş seçiminde kuyruk uzunluğunun önemli olmadığı ancak göğüs kızıllığının etkili olduğunu bulmuşladır. Koyu kızıl erkeklerin dişiler tarafından daha çok seçildiği görülmektedir. İsrail’de bulunan kır kırlangıçlarının hem uzun kuyrukları hem de kızıl göğüsleri bulunmaktadır. İsrail’de dişi kır kırlangıçları kızıl göğüs rengine ve uzun kuyrukluluğa dikkat ederek erkek seçimini yaparlar (Vortman et al. 2013).

Böylece cinsel seçilim ile hedeflenen özelliklerin aynı kuş türü içerisinde bile ne kadar farklılık gösterdiği görülmektedir.

Kır Kırlangıcı |Antalya | Gökçe Coşkun


Kır Kırlangıcı’nın videosunu alttan izleyebilir ve yazısını okuyabilirsiniz.
https://gokcecoskun.com/merak/

Kaynak;
The cornell Lab of Ornithology Handbook of Bird Biology

https://www.birds.cornell.edu/home

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.