Kuş Yuvası Yapımı (Basit) !

Yuva nerede? ağaç dalında, mahallede, kent de, ülkede, dünyada, güneş sisteminde, samanyolu galaksisinde, evrende yoksa cosmosda mı? Bu kadar uzaklara gitmeden bir ağaç dalına bir yuva konduralım biz. Belki birisi sahiplenir ve yavrular kanat çırpar gökyüzünde.

Kuşlar kendi yuvalarını elbet yaparlar fakat çevre baskısı ile bunu yapabilecek yer ve zamanları olmayabiliyor. Bu durumu biraz hızlandırmak, daha korunaklı alanlar sağlamak için kuş yuvalarını çevremize yerleştirebiliriz. Kuşlar yuvaları sahiplenmesi ile etraftaki bir çok paraziter canlıya karşı biyolojik bir mücadelede başlamış olacaktır.
Kuş yuvaları asmak istiyorsanız ya hazır olanlardan satın alacaksınız ya da kendiniz yapacaksınız. Ben ilk başta kendim yapma kararında idim. Fakat iş temposundan bu pek mümkün değil. Sonuçta birileri bunu yapıp satıyordur. Evet satanlar var. internet de ve ev yapı malzemesi satan yerlerde bir çok örnekle karşılaştım. Ancak bunların neredeyse hepsi sadece süs olarak kullanılabilecek yuvalardı. Girişleri çok alçak, çok büyük , oldukça ağır ve iç kısmı çok geniş yuvalardı. Fiyatlarıda 100 liradan başlıyor. Kuşların kullanmayacağı bu yuvalara sadece görüntü olsun diye bu fiyatları vermek pek mantıklı değil. Umarım bunları tasarlayıp yapanlar işin farkına varırlar. Bunun üzerine biraz daha araştırmadan sonra basit, kafes kuşlarının üremesini sağlamak için kafeslere takılan yuvalara rastladım. Fiyatları da 10 lira. Aradığımı bulmuştum. 6 tane sipariş vererek işe başladım.

          Kafesler dış ortama uygun olmadığından kenar bölmelerinin izolasyonunu yapmak gerekiyor. Kafeslerin üst kısmı yukarıya doğru açıldığından bu kısımlara izolasyon yapmak pek mümkün değil ondan dolayı yağmur alabilecek olan kafeslerin üzerine saksı altlığı alıp yerleştirdim.

             Genellikle limon, portakal ve greyfurt ağaçlarını konumlandırdım. Ağaç dışında, evimin önündeki asma nın bulunduğu direği ve otopark tavanını tercih ettim. Özellikle otoparkı seçmemdeki neden daha önce büyük baştankara lar otopark da ki yuvarlak demir içerisine yuva yapmışlardı. Onun videosu ;

Facebook
Google+
Twitter
WhatsApp

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir