Kuşların Stresini ve Enerji Durumunu Uzaktan Anlamak Mümkün !

              Doğada bulunan kuşlar farklı çevresel koşullara bağlı stres durumuna geçebilmekte ve vücut kondisyonları da dönemlere bağlı değişebilmekte. Artık bu iki parametre hakkında bilgi sahibi olmak istersek termal kameralardan yararlanabiliriz.
             Göz bölgesi sıcaklığının vücut kondisyonu ve enerji rezervleri ile doğru orantılı olarak, glukokortikoid seviyesinin ise ters orantılı olarak değişim göstermektedir. (Vücut kondisyonu ve enerji rezervleri üreme ve üreme dışı dönemlerde, glukokortikoid seviyesi ise üreme dışı dönemlerdeki verilere ait. )

             Stresin artması ile salgılanan glukokortikoidler organizmayı savunma durumuna sokacak gereksiz ısı değişimine neden olmayı engelleyecektir. Damarlarda meydana gelen vazokontraksiyon (daralma) ile ısı azalacaktır. Endoterm canlıların bu durumu düşen hava sıcaklığında organizma ısısını düşürerek ısı kaybını en aza indirdiği düşünülmekte.
            Vücut kondisyonu bağlantısına bakıldığında; fakir beslenme sırasında metabolik üretim az olacak ve bağlı olarak da ısı üretimi düşecektir.
            Doğada özgür şekilde yaşayan canlılar en çok çevresel koşullardan etkileniyorlar. Çevresel koşullara da en çok bizler müdahalede bulunuyor onların tüm düzenlerinde değişimlere sebep oluyoruz. Kuşların psikolojilerini uzaktan kolay bir yöntemle algılamak bizim farkında olmadığımız çevre değişimleri hakkında da bilgi sahibi yapacaktır.
            Ne kadar kentleşme ile doğadan uzaklaşsak da bizler bu dünya üzerinde evrilip seleksiyona uğradık. Bir kuşun çevreye verdiği yanıt gibi işlerimizde, evlerimizde karşılaştığımız tüm sorunlara verdiğimiz yanıtlar.
Etraf çok değişti ya savaşmalı ya uçup gitmeli buralardan. Elbet bir göç bir yaşama el verecek.
Gökçe Coşkun gokcecoskun@mail.com
Kaynak :https://www.nature.com/articles/s41598-018-20240-4
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir