Neden Fujifilm’e geçtim?


Yaban hayatında bu kadar insan Canon ve Nikon kullanırken neden Fujifilm?


Teknolojiyi her alanda güncel olarak takip edip, kullanmayı seviyorum. Daha önce yaban hayatı içinde alışılmışın dışında Sony nin yarı geçirgen sistemi olan A-mount sistemini kullanıyordum. Bu sistem aslında Aynasıza geçişteki bir aşama gibi nitelendirilebilir. Sizlere maddeler halinde kısa şekilde nedenlerimi yazacağım ama önce değişim nedenim ne ?


Sony A mount gövdelerin en büyük sıkıntısı olan ISO performansı bana dert olmaya başlamıştı. Yeni bir gövdeye geçmem gerekiyordu ama Sony A mount’u bırakmış Aynasız gövdeler olan E-Mount a gövde üretiyordu. Bende öyle ise adaptör ile Aynasız gövdeye geçeyim diye karar almıştım. Ancak Sony nin anlam veremediğim şekilde yüksek seviye APS-C gövde çıkarmayı sürekli itelemesi ve fiyatlarındaki inanılmaz artış beni epey soğutmuştu. Elimde Sony 70 400 G II gibi zamanın en keskin Zoom lensi de düşük diyafram değerlerinde günümüz lenslerinin gerisinde kalıyordu. Bu sırada Fujifilm ile tanıştım. İnstagramdan kendilerine yazınca çok hızlı şekilde dönüş sağladılar ve Antalya Fujifilm ekipmanı denememi sağladı.


Gövde ve Lensi ayrı ayrı nedenler ile sıralayacağım;


Neden Fujifilm X-T3 ?

1- En güncel sensör ve işlemciye sahip. Altı ay içinde daha güncel sensörün çıkmayacağı kesin.

2- 4k 60 fps 10 bit video kaydı. Son dönemlerde video ya ağırlık vermemde işime çok yarayacak bir özellik.

3- Fiyat, DSLR sınıfında bile bu özelliklere sahip olmayan gövdelerin üç dört katı fiyata satılması şaşırtıcı.

4- Aynasız, bir çok kişi aynasız gövdelere hala tepkili veya bilmiyorlar ama ben Aynasız sistemi seviyorum. Aynasız sistemler büyük bir atılım yaptılar fakat son evrilmelerini geçirmediler daha. Belli başlı sorunları olabilir ama gelecekte tüm gövdeler aynasız olacak.

5- ISO performansı. 3200 lere kadar yeri gelip kullanabiliyorum.


Neden Fujifilm XF 100-400 ?

1- Keskinlik, düşük diyafram değerlerinde özellikle 400mm f5.6 da eski lensimin f8 indeki keskinliği alıyorum.

2- İçerisinde 5 adet ED ekipmanın 1 adet süper ED bulunması.

3- Titreşim engelleme sistemi. Özellikle elde video çekerken inanılmaz işime yarıyor. Diğer sistemimdeki titreşim engellemeden 4 kat daha başarılı.

4- Fiyat, burada da fiyat konusunda oldukça başarılı olduğunu söyleyebilirim. Rakibinin yarısından az fiyata sahip.

5- Teleconverter ile kullanılabilme. 1.4 TC ile keskinlikten ödün vermeden otomatik odaklama ile çekimler yapabiliyorsunuz. Şu sıralar TC yi hiç çıkarmadan 560mm olarak kullanıyorum.Fujifilm herkesin bildiği gibi APS-C ve Orta Format gövdeler üretiyor. X-T3 de APS-C sınıfı bir gövde. Lenslerinin hepside APS-C uyumlu. Ben yaban hayatı ve doğayı fotoğrafladığım dan Full Frame’e ihtiyaç duymuyorum. Bu nedenden satın aldığım lenslerde boş yere FF uyumlu diye ekstra para vermemiş oluyorum.


Daha ileri seviye Sabit odaklı (prime) lense geçmek istersem ne yaparım?

Şuan için Fujifilmde sabit odaklı (200mm f2 yi saymıyorum oldukça kısa) yaban hayatı için lens yok. (400mm 500mm vs) Çıkartır mı bilmiyorum. Ben 500mm f4 gibi ağır lensleri kullanmayı sevmiyorum. Oldukça hantal geliyor. Verdikleri sonuçlar tartışılmaz. Bok-eh kaliteleri muazzam ama taşınabilirlik çok büyük dezavantaj. Eğer öyle bir lens alacak olursam zaten gövde fiyatı yanında çok düşük bir meblağ olacaktır.

Teşekkürler…
Gökçe Coşkun
2019

Fujifilm X-T3 ve XF 100 400 ile çektiğim videolar ;

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir