Arabalara Çarpan Kuşlar Daha Küçük Beyine Sahip

Kuşlarda küçük beyine sahip olmaları arabalara çarpmaları ile ilişkilendirildi.
Araştırmacılar, arabalara çarpan ve beyin hasarı görmemiş 3,521 kuş nekropsisi sonucunda beyinlerinin daha küçük olduğu tespit etti.

Royal Socity Open Science ın Çalışmasında tüm kuşlara ‘’kuş beyin kuralı’’ uygulandı. Bu kural gri maddenin tüm vücuda olan oranı ile tespit edilmekte.
Örneğin Kargalar vücutlarına göre daha büyük bir beyne sahipler ve Trafik içerisinde gezinme konusunda oldukça yetenekliler. Bu iki durum arasında bir bağlantı olabilir mi ?
Daha önce Florida otobanında yolda ölü olarak bulunan hayvanlar üzerine yapılan bir araştırmada (roadkill*) ölen hayvanların leşleri için gelen temizleyiciler araba ve kamyonların seslerini inç inç takip edip, tehlike durumu oluşunca uçup kaçtıkları ortaya konulmuştu.

         Fransa Doğal Yaşam Merkezi’nde evrim biyoloğu Anders Pape Moller konu ile ilgili; ‘’ Zeki olduklarını söyleyebilir miyiz bilmiyorum fakat bunun yaşamda kalma gibi bir idrak anlayışı olduğu söylenebilir‘’
        Şehir yaşamı içinde popülasyonları oldukça artmış olan güvercinler bu tür araba kazalarına daha çok karışıyorlar. Peki Arabalara çarpmama konusunda yaşamda kalmak için bir özen veya bir uyum geliştirme neden göstermiyorlar. Araştırmada ortaya konulduğu gibi vücutlarına oranla beyin büyüklükleri düşük olan kuşlardan güvercinler arabalara karşı hassasiyet oluşturamıyorlar. Onlar (Teeny-Weeny Brain) küçük bir beyine sahipler.
      Bu çalışmada beyin büyüklüğü ile trafik kazalarının bağlantısının aynı tür için geçerli olduğuna ortaya çıkarılmış oldu. Karatavuk, Kızılgerdan ve serçelerde de arabalara çarpmalar olsana onlarda bu durum geçerli değil. Moller, Kazalarda hayatlarını kaybeden kuşların beyin ağırlıklarının 100 gr ın altında olduğunu belirtti.

Araştırmacılar 251 farklı tür üzerinde çalışma yaptılar.
Araştırmada türler arasında ve tür içinde karşılaştırmalar yapılıyor. Acaba arabalardan kaçmayı beceren türler daha daha fazla bir yaygınlaşma gösteriyorlar mı?
       Son araştırmalarda evrimsel değişimlerin meydana geldiği oraya konuldu, balıklarda ve böceklerde iklim değişiklikleri ve insan baskısının canlıların doğal yaşam alanı olan habitatları üzerine etkilerine karşı uyum sağladıkları görüldü. Bu bağlamda kuşlarda da bir evrimsel uyumun meydana gelmediği sorusu akıllara gelmekte. Fakat hızlı giden arabalar son yüz yılda ortaya çıkmaya başladılar ve kuşların bu araçlara adaptasyon sağlamaları diğer balık ve böcekler kadar hızlı olamayacaktır.
     Diğer bir neden de ; Trafiğe bağlı olarak meydana gelen kuş ölümlerinin sayısı evrimsel değişime neden olmayacak boyutta olması.
     Başka bir deyişle evrim üzerinde güçlü bir etki yaratmak için ciddi boyutlarda ölümlerin meydana gelmesi gerekmektedir. Evrimsel bir süreci başlatmasada araba çarpmaları ile bir çok kuş yaşamını yitirmektedir. 2014 yılında yayınlanan State of the Birds ün raporunda her yıl 200 milyon kuş Amerika Birleşik Devletleri yollarında ölü olarak bulunduğu belirtildi.
    Avrupa’da ölüm sayıları daha düşük fakat dünya genelinde yüz milyonlarca ölümün gerçekleştiği söylenebilir. Dünya genelinde 300 milyar kuş bulunmakta. Araba kazaları ile meydana gelen ölüm sayıları ile karşılaştırınca bu durum küçük bir yüzde olarak görülmekte. Ancak ölümler belirli türler üzerinde yoğunlaşması sonucunda daha büyük bir sorun oluşturmaya başlayabilir.
Kuş dostlarımıza daha büyük bir tehlike oluşturan, evrimleş tikleri ve sınırlı bir başarı gösterdikleri başka bir tehdit var.Aynı raporda Amerika Birleşik Devletler de 2.4 milyar kuşun her yıl evcil kedilere kurban oldukları belirtilmekte.Bu tehdit dış ortamda kontrolsüz çoğalma gösteren evcil kediler.

kaynak : seeker.com
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.