Fujifilm XF 200mm F2 Deneyimlerim

Fujifilm’in Monster Glass 200mm f2 lensini kuşlarla tanıştıralım Fujifilm Antalya ile düzenlediğimiz kuş gözlem arazisinde bir gün boyunca arazide kullanma şansım oldu.

Kuş gözleminde genelde 300mm hatta 400mm ve üzeri lensler tercih ediyoruz. Bu durumda 200mm bizim için kısa gibi gözüküyor fakat 2x teleconverter ile 400mm f4 olarak bu lensi kullanabiliyoruz.

XF 200mm f2 6.000 dolar fiyata satılmakta. İçerisinde 1.4 Teleconveter ile geliyor. Fujifilm’in X mount için şu an piyasada ki en pahalı lensi. Diğer rakiplerine göre içinde çıkan TC de düşünüldüğünde uygun fiyata satılmakta.

Kuş Fotoğrafçılığında Nasıl?

Portre çekimlerinde oldukça başarılı olan bu lens 2x Teleconverter ilede oldukça başarılı. Bildiğimiz gibi zoom lensler ne kadar gelişmiş olsada bokeh kaliteleri belirli ölçüde başarılı ve diyafram değerleri yüksek. XF 200mm F2 lensi 2x TC ile kullanınca elinizde 400mm F4 lens oluyor. Netleme konusunda ve keskinlikte neredeyse kayıpsız fotoğraflar elde edebiliyorsunuz. Özellikle netlemede ki başarısı beni oldukça etkiledi.

XF 100 – 400 ile Karşılaştırma

Kullandığım xf 100 400 ün bokeh kalitesi rakiplerine göre oldukça iyi fakat karşısına diyafram değeri f4 olan ve prime lens çıkınca geride kalıyor. Keskinlik konusunda bire bir karşılaştırma yapamadım arazide fakat izlenimlerim 200mm 2x tc ile keskinlikte daha önde olduğu. Fakat TC etkisinden dolayı 10 fotoğrafta 1 tanesi keskinlikten oldukça yoksun olabiliyor.

Fotoğraf ve Videolar

Arazide kalabalık olduğumuz için kuşlara çok yaklaşamadım. Örnek teşkil etmesi için,


Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir